Solární systémy
Solární systémy efektivně využívají sluneční energie a její snadné proměny v energii tepelnou, kterou lze dále využívat k ohřevu vody, vytápění bazénů či k přitápění.
Ohřev TUV a kombinace ohřev TUV a topení
Solární systémy pracují na jednoduchém principu aktivního využití sluneční energii a její transformace na energii tepelnou. Za pouhou jednu hodinu dopadne na zemský povrch 15 000 x více energie než spotřebují lidé na celé planetě za celý jeden rok. Koncentrace sluneční energie je však velmi nízká a nerovnoměrná.Liší se nejen v různých fázích dne, ale také v jednotlivých ročních obdobích.
Solární systémy jsou u nás nejčastěji využívány na ohřev teplé užitkové vody. Vhodné jsou však také na ohřev bazénů a na přitápění. Celé zařízení je pak složeno ze slunečních kolektorů, spojovacího potrubí a spotřebiče – tedy bojleru, bazénu, topného systému apod.
Pro různá využití existují rozdílné požadavky. Pro snadnější představu – chcete-li solárních systémů využít pouze k ohřevu vody pro jednu rodinu (4 – 5 členů), vystačíte si s kolektorovou plochou 5 m². Pokud však chcete solárních systémů využívat k přitápění nebo ohřevu bazénu, je zapotřebí plocha větší.
Rozdíly pak existují také v souvislosti s využitelností solárních systémů v jednotlivých ročních obdobích. Hodláme-li sluneční energie využívat rovnoměrně po celý rok, je volen úhel solárních kolektorů 45° v jižním směru. Chceme-li systému více využívat v letních měsících, volíme úhel menší, v opačném případě (tedy při větší využitelnost v zimě) úhel větší.
Další rozdíly mezi solárními systémy pak tkví v maximální možné dosažitelné teplotě. Ta závisí jednak na intenzitě slunečního záření, jednak na typu používaných kolektorů, a zejména pak na účelu použití. Je možno dosahovat teploty až 100 °C. To ale obvykle není nutné, teplá voda se nejčastěji ohřívá na 55 – 65 °C.